تبلیغات
سرزمین عاشقان - فواید عقیده ى اهل سنت
 
سرزمین عاشقان
منم شاگرد مدرسه عشق و مجنون است استادم
درباره وبلاگ


سلام به سرزمین عاشقانه من خوشقدم هستید صفا آورده اید من میوند تره کی در حضور گرمتان با هر نوع سوالات شما جوابگو هست.maiwand.taraki200@gmail.com

مدیر وبلاگ : میوند تره کی
موضوعات
نویسندگان
برچسبها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

فواید عقیده ى اهل سنت

 عقیده ی بلند و عالى اهل سنت، در برگیرنده ی اصلى عظیم و بزرگ است، وبه كسى كه به آن معتقد باشد، ثمره و فایده هاى  بسیارى  مى رساند مانند:

ایمان به خداى تعالى ، و نام ها و صفت هاى  او، كه به بنده ثمره ی محبت و بزرگداشت او را مى بخشد كه موجب اطاعت و پیروى  از فرمان های [خدا] و دوری از نواهى  خواهد شد؛ زیرا اطاعت و پیروى  از اوامر و اجتناب از نواهى ، ببار آورنده ى  سعادت در دنیا و آخرت براى  فرد و جامعه مى شود. خداوند مى فرماید: )من عمل صالحا من ذكر أو أنثى  وهو مؤمن فلنحیینه حیاة طیبة ولنجزینهم أجـرهم بأحسن ما كانوا یعملون(97). [النحل] . [كسى كه كار شایسته نماید خواه مرد باشد یا زن، در حالى كه با ایمان باشد، او را زندگى  پاك و لذت بخش مى دهیم، و سزاى  ایشان را حسب بهترین كارهاى شان خواهیم داد] .

 [شماری] ازثمره ها و فایده های ایمان به فرشتگان عبارتند از:

اول: علم و شناخت بزرگى  و عظمت آفریننده ی آن ها و قدرت و سلطان (پادشاهى ) او سبحانه .

دوم: شكر و سپاس بارى تعالی بر عنایت و سرپرستى  بندگان؛ چنان كه این فرشتگان را موكل كرده تا از آن ها حفاظت و نگهدارى  كنند و اعمال و كردارشان را بنویسند و نیز فایده های دیگر .

سوم: محبت و دوستى  فرشتگان بسبب عبادتى  را كه به طور كامل انجام داده اند و بسبب استغفارشان براى  مؤمنان.

از ثمره ها و فایده های ایمان به كتاب هاى  خدا:

اول: علم و معرفت به رحمت خداوند تبارك و تعالی و عنایت و توجه او به بندگان خود؛ چنان كه براى  هر قوم و نژادى ، كتابى  جهت هدایت و راهنمایى  آنها فرستاده است .

دوم: آشكار شدن حكمت خداوندى  هنگامى كه راه را براى  بندگان روشن و معین فرمود وكتاب ها را براى  هر امتى  ـ‌ آن چـه مناسب آن هاست ـ فرستاد و آخرینِ این كتاب ها قرآن مجید است كه مناسب تمام انسان ها در هر زمان و مكان تا روز قیامت مى باشد .

سوم: سپاس و شكر، خداوند متعال را بر نعمت هایش .

فواید ایمان به پیامبران:

اول: علم و شناخت رحمت خداوندى  و عنایت الهى  بر بندگانش؛ زیرا پیامبرانى  براى  هدایت و راهنمایى  آنان فرستاده است .

دوم: شكر و سپاس خداوند را بر این نعمتهاى  بزرگ .

سوم: محبت و دوست داشتن پیامـبران و احترام و بزرگداشت و مدح و ثناى  آنان به آن چه شایسته ی آن هستند؛ زیرا آن رسولان و پیامبران از بهترین بندگان خدا هستند، برای عبادت و تبلیغ پیام خدا و نصیحت بندگان. رسولانی كه بر صبر و آزار و اذیت بندگان، صبر و شكیبایى كردند .

از فایده های ایمان به روز آخرت:

اول: حریص بودن بر طاعت و فرمان بارى تعالی از روى  رغبت در پاداش روز قیامت و دورى  از معصیت و گناه از روى  ترس از كیفر آن روز .

دوم: دلْ خوشى ِ و تسلى  مؤمن در برابر حرمان از نعمتهاى  دنیا و خوشى  نظر به نعمت هاى  و خوشى  كه در آخرت نصیب وى  خواهد بود .

از فواید ایمان به قضا و قدر (سرنوشت):

اول: اعتماد به خداوند در انجام هر كار؛ زیرا كار و سبب انجام آن، هر دو به قضا و قدر خداوند متعال است .

دوم: راحت روح و جان و اطمینان قلب؛ چون هر زمان دانست كه این قضا و قدر خداست و مكروه و شر و بدى  حتماً وجود دارد، جان و روح او آسوده خواهد شد و قلب او به قضا و قدر، اطمینان پیدا خواهد كرد. بنابر این هیچ كس زندگى اش بهتر و روح و جانش پاك تر و اطمینانش قوى تر از فردی كه ایمان به قضا و قدر دارد، نیست .

سوم: دور كردن غرور و خودپسندى  از روح و جان در وقت به دست آوردن هدف و آرزویى ؛ زیرا آن نعمت از تقدیر و سرنوشت خداست كه به دست آوردنش فقط با مهیا نمودن اسباب خیر و پیروزى  از جانب خداوند بوده است. در این جا خدای را به خاطر نعمتش شكر و سپاس مى گوید و از غرور، خودپسندی و خودبینى  در روح و جانش، دورى  و اجتناب مى ورزد .

چهارم: دوری از بى تابى  و پریشانى  در باره نرسیدن به هدف و آرزویى ، یا واقع شدن شر و بدى ؛ زیرا آن [ناكامى ] از قضا و قدر بارى تعالى  است (كسى كه مالك آسمان ها و زمین است) و آن هم ناگزیر واقع خواهد شد، پس صبر و شكیبایى  مى كند بر آن سختى ها، اجر و پاداش را از خداوند مى طلبد. خداوند مى فرماید: )ما أصاب من مصیبة فی الأرض ولا فی أنفسكم إلا فی كتاب من قبل أن نبرأها إن ذلك على  الله یسیر(22)لكیلا تأسوا على  ما فاتكم ولا تفرحوا بما آتاكم والله لا یحب كل مختال فخور(23)( . [الحدید].

[هیچ رنج و مصیبت و پیش آمدى  (چه خوب و چه بد) در زمین (از قحطى  و آفت و فقر و ستم) و نه در جانهاى  شما مگر این كه پیش از این كه آن مصیب را بمیان آوریم در لوح محفوظ ثبت است و (خلق) آن بر خدا آسان است. (این را بدانید) تا هرگز بر آن چه از دست شما رود دلتنگ و اندوهگین نشوید و به آن چه به شما رسد، دلشاد نگردید؛ و خدا هیچ فخرفروشِ (لاف زن)ِ متكبرِ (خودستایى ) را، دوست ندارد] .

در پایان، از خداى تعالی مى خواهیم تا ما را بر این عقیده، ثابت و استوار گرداند، و ثمره ی آن را به ما برساند، و از فضل خود بر ما زیاد فرماید، و قلب ما را بعد از هدایت منحرف نگرداند، و از رحمت خود به ما عطا فرماید .

والحمد لله رب العالمین، وصلى  الله وسلم على  نبینا محمد وعلى آله وأصحابه والتابعین لهم  بإحسان .